Вітаю Вас, Гість

И все-таки наш.... Рассказ Рэя Брэдбери  (про дітей з аутичним спектром розладу)

Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція  (Протидія торгівлі людьми. Матеріали для просвіти)

Гіппенрейдер "Як спілкуватися з дитиною" (рос. мова)

"Мова життя. Ненасильницька комунікація" (рос. мова)

Бесемер Христофор "Медіація" (рос. мова)

Анна Гвоздицких, Галина Енютина "Сім навичок успішних медіаторів" (рос. мова)

Посібники "Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція"

Список психологічної літератури для батьків

До вашої уваги література для “читаючих” батьків. Тут зібрані найкращі книги з психології про виховання. Автори в доступній формі, з прикладами, поділяться з вами секретами успішної взаємодії з дітьми.

Амонашвили Шалва “Как любить детей”

Я зрозумів, що дітей треба любити не тільки красиво, але з почуттям глибокої відповідальності за їхнє майбутнє, їх треба любити всім своїм життям, треба любити їх постійно. А це означає – піклуватися про них, про кожного з них, не тішити їх байками про “світле майбутнє”, а вдихнути в них мужність боротися проти темряви, вчити їх самостійно будувати, покращувати життя для себе і для інших». Такий висновок автора книги – Ш.А.Амонашвілі, який зробив спробу осмислити своє багате педагогічне життя з метою простежити за зародженням і становленням в ньому любові до дітей.

2.  Амонашвили Шалва “Искусство семейного воспитания” Дитина не аморфна маса, а істота, що таїть у собі сили, рівних яким не знайти на всій планеті. Ця прихована в дитині сила духу, розуму і серця, якщо її довести до досконалості, стане надсилою, здатної перетворювати, збагачувати, прикрашати все навколо – і на Землі, і в Космосі, і в ньому самому. Але суть в тому і полягає, що які б сили не таїлися в дитині, сам вона нічого не зможе в собі розвинути, не зможе навіть встати на ноги, не кажучи вже про піднесення до людини. Зробити диво: зробити, виховати, створити з неї людину – серйозне завдання для мудрих, люблячих дорослих, і в першу чергу для тат і мам.

3.Бурбо Лиз “Отношения родитель-ребенок” 

У цій книжці Ліз Бурбо приділяє увагу найважчим і разом з тим найпоширенішим проблемам і конфліктам, що виникають між батьками і дітьми. Всі питання розділені на два класи – з позиції дітей і з позиції батьків. Прості і чіткі відповіді автора роблять книгу не тільки легкою та цікавою, але і вельми корисною у практичному відношенні.

4. Гиппенрейтер Ю.Б. “Общаться с ребенком. Как?”

Як побудувати стосунки з дитиною? Як змусити її слухатися? Чи можна виправити стосунки, якщо вони зайшли в глухий кут? Ви знайдете відповіді на ці та інші питання, дізнаєтесь, як вирішувати їх на практиці у вашому житті. Психологи можуть рекомендувати дану книгу для читання батькам-клієнтам, адже в ній дуже просто і доступно описані головні принципи і ази виховання.

5. Гиппенрейтер Ю.Б. “Общаться с ребенком. Так?”

Ця книга розширює і поглиблює теми попередньої книги автора, яка стала лідером продажів завдяки рідкісному поєднанню наукової глибини і ясності викладу.
У новій книзі обговорюються, розбираються і пояснюються численні запитання, які хвилюють батьків: “Як виховувати? Як привчати до дисципліни? Як карати? Як змусити добре вчитися?”

6. Голутвина В.В. “Как победить детские страхи”

Чому тато, завжди такий добрий і ласкавий, так СТРАШНО кричить на маму? Чому мила собачка сусідів раптом кинулася зі страшним гавкотом? Чому крісло ночами перетворюється на страшне чудовисько? Величезний, різноманітний світ оточує дитину. У ньому стільки нез’ясовного, незрозумілого, що породжує страх. Ваша увага, турбота, бажання вислухати і зрозуміти не дадуть дитячим страхам розвинутися в фобії і неврози, розвіють їх як дим. Незамінним помічником на цьому важкому шляху стане дана книга з конкретними порадами та рекомендаціями.

7Друкерман Памэла “Французские дети не плюются едой”

 Французьким батькам вдається виростити щасливих, ввічливих і слухняних дітей, не жертвуючи при цьому своїм дорослим життям. Чому французи, на відміну від нас, не проводять частину ночі в спробах заколисати своїх малюків? Чому вони не втручаються, коли дорослі спілкуються, і не влаштовують істерик в магазинах іграшок? Чому спокійно поводять себе в ресторанах, їдять дорослі страви і здатні без скандалу вислухати батьківське “ні”? Француженки обожнюють своїх дітей, але не дозволяють їм погубити свою фігуру, кар’єру і соціальне життя. Навіть з грудними дітьми вони виглядають модно і сексуально. Як це їм вдається? Американська журналістка Памела Друкерман, яка живе в Парижі з чоловіком-англійцем і трьома дітьми, досліджувала феномен французького виховання. У неї вийшла дуже особиста, жива, повна гумору і одночасно практична книга, яка розкриває секрети французів, чиї діти прекрасно сплять, добре їдять і не допікають своїх батьків.

8. Зажигина М. А. «Чего не стоит делать родителям, но что они все равно делают». Автор – професійний дитячий і сімейний психолог, багато років консультує батьків, – пише про основні психологічні проблеми, що виникають у дітей дошкільного віку (від народження до 6-7 років). Опис кожної проблеми включає в себе аналіз причин її виникнення, типових помилкових дій батьків, несприятливих зовнішніх умов, що посилюють ситуацію, а також наслідків помилок і можливих способів подолання проблем. Звідки беруться проблеми і до чого вони можуть призвести? Яка батьківське поведінка провокує їх виникнення? Чого не варто робити батькам, щоб не погіршувати ситуацію? І головне: як долати труднощі і вирішувати проблеми? Про все це розмірковує автор книги. В кінці кожного розділу наводяться відповіді на запитання батьків з даної теми.

9. Ибука Масару «После трех уже поздно»

Автор цієї книги, до речі засновник корпорації SONY, зайнявся питаннями раннього розвитку неспроста – його власна дитина відставала у розумовому розвитку. В результаті досвіду, набутого у вихованні та навчанні своєї дитини, за допомогою фахівців він заснував «Асоціацію раннього розвитку» та школу «Навчання талантів», написав цю книгу і став одним з найвідоміших спеціалістів світу в галузі раннього розвитку дітей.

10. Корчак Януш «Как любить ребенка»

Книга відомого польського лікаря, педагога і письменника Януша Корчака “Як любити дитину” дає яскраве уявлення про істотні риси його педагогічної концепції. Корчак стверджує, що виховання, засноване на повазі до особистості дитини, безоціночне, безкорисливе і має виходити тільки з інтересів розвитку самої дитини. Саме так можна навчитися любити дітей по-справжньому.

11. Латта Найджел «Сынология. Матери, воспитывающие сыновей»

Найджел Латта в кращих традиціях Шерлока Холмса і його дедуктивного методу переходить від загальних порад щодо виховання дітей та підлітків до часткового – вихованню хлопчиків матерями. При цьому не важливо, йдеться про матерів-одиначок або про повні сім’ї. І не важливо, про який вік хлопчиків ми говоримо. Дана книга розглядає специфічні особливості саме хлоп’ячої фізіологи, мислення і виховання.

12. Латта Найджел “Дочковедение. Отцы, воспитывающие дочерей”

Чого хочуть для своїх дочок всі батьки? Чи важко знайти з дівчатками спільну мову? Як стати для дочки опорою і при цьому навчити її бути самостійною? Ви – стурбований батько, спантеличений дідусь чи опікун, чиїм турботам доручили чужих дочок? Значить, ця книга для вас.

«Дочковедение. Отцы, воспитывающие дочерей”- книга знаменитого психолога Найджела Латта. Його методика: реальні рішення, засновані на практичному досвіді, ефективна стратегія замість гасел і банальностей, а також незмінне почуття гумору, яке виручає навіть у безвихідних ситуаціях.

13. Латта Найджел «Пока ваш подросток не свел вас с ума».

Автор розповість вам про те, як вижити в сім’ї з підлітком і залишитися при цьому в здоровому глузді. Він підкаже вам, що робити, коли ви вже просто на межі відчаю. Ця книга – як візит до будинку першокласного психотерапевта. Неважливо, в чому полягає проблема, – стратегії, описані в цій книзі, допоможуть вам зрозуміти, що відбувається з вашими дітьми і чим ви можете їм допомогти. Найджел Латта – психолог з 20-річним стажем, батько двох синів і визнаний фахівець в «безнадійних» випадках.

14. Найджел Латта Прежде чем ваш ребенок сведет вас с ума.

Мрія будь-яких батьків – маленьке чарівне миле-премиле янголятко, завжди слухняне, завжди усміхнене, яке беззаперечно виконує всі ваші побажання і вимоги. Але мрія, як відомо, часто розбивається об реальність. Ми їх дуже любимо, але іноді просто готові … Ну, загалом, самі знаєте, на що ми готові. Книга новозеландського практикуючого психолога з 16-річним стажем, справжнього фахівця по «безнадійним» випадкам і одночасно успішного батька двох синів Найджела Латта покликана допомогти уникнути подібної ситуації. Книга призначена для зневірених батьків, а також для тих, хто хоче уникнути подібного розвитку подій.

15. Ледлофф Ж. «Как вырастить ребенка счастливым»

Жан Ледлофф провела два з половиною роки в глибині джунглів Латинської Америки разом з індіанцями племені екуана. Спілкування з цими людьми справило на неї таке сильне враження, що Жан відкинула західні уявлення про те, як людина повинна жити і виховувати дітей, і написала цю сенсаційну книгу, що стала бестселером у багатьох країнах світу. Жан підводить нас до розуміння того, що щастя – природний стан кожної людини; ми втрачаємо благополуччя тільки через непорозуміння наших істинних потреб та через неправильне виховання дітей. Жан пристрасно закликає нас прислухатися до інтуїції, розібратися в собі і забезпечити нашим дітям міцну емоційну основу, з якою можна прожити щасливе і радісне життя.

16. Млодик Ирина «Книга для неидеальных родителей или жизнь на свободную тему»

Ця книга – не посібник з експлуатації приладу під назвою “дитина” , це роздуми і спостереження досвідченого психолога, який працює з дорослими і дітьми, чиї долі , історії та приклади можуть допомогти кожному, хто хоче виростити щасливу людину, яка творить власну долю, вона про те, що треба не виховувати, а жити люблячи.

17. Мурашова Екатерина «Понять ребенка:Психологические проблемы ваших детей”».Книга розкриває проблеми виховання і психологічного розвитку дітей дошкільного та шкільного віку. Спираючись на точні рекомендації автора, батьки зможуть вирішити, в яких випадках слід звернутися до фахівця, а коли проблему можна вирішити самостійно. Видання покликане допомогти батькам не тільки виростити психічно здорову дитину, але й сформувати розвинену сучасну особистість з хорошим життєвим потенціалом.

18. Некрасовы Заряна и Нина «Перестанте детей воспитывать – помогите им расти»

Ця книга – голос на захист батьків, замучених нескінченними порадами, почуттям обов’язку, відсутністю часу і сил на “виховання”. Автори пропонують залишити цей важкий і, загалом, неприємний процес і почати дружити зі своєю дитиною, розуміти її, дихати нею, просто любити. Власне, в книзі і немає жодної поради і правила, але є багато тестів, ігор і віршів. А ще є ключі-підказки батькам на кожен день і майже на кожну ситуацію. Але вони тут не для того, щоб ви робили все “по книзі”, а щоб дорослі побачили світ так, як бачать його діти, – і навчилися у них бути щасливими і радісними саме зараз (а не тільки після зарплати 

19. Санаев Павел “Похороните меня за плинтусом”.

Повість про восьмирічного хлопчика Сашу Савєльєва, який живе у бабусі з дідусем, бо бабуся не довіряє виховання дитини своїй дочці. Вона ненавидить і засуджує «безпутну» дочку, що знайшла нового чоловіка. Її жорстока «любов» до онука, більше схожа на ненависть, виростає з бажання мати слухняну живу ляльку, яку можна опікати, лікувати і карати. Ця «самовіддана» турбота допомагає їй відчувати власну значимість і гостріше упиватися власним «стражданням», заподіювані брехливими, черствими і невдячними оточуючими (включаючи хлопчика). Дитина, якого вона в безперервному режимі вчить ненавидіти мати, погано піддається цій обробці свідомості і намагається вирватися з-під преса домашньої тиранії.

20. Фабер Адель, Мазлиш Элейн «Как говорить, чтобы дети слушали, и как слушать, чтобы дети говорили»

Ця книга розповідає про те, ЯК правильно спілкуватися з дітьми (від дошкільнят до підлітків). Ніякої нудної теорії! Тільки перевірені практичні рекомендації та маса живих прикладів на всі випадки життя! Автори – всесвітньо відомі фахівці в галузі відносин батьків з дітьми – діляться з читачем як своїм власним досвідом (у кожної – по троє дорослих дітей), так і досвідом численних батьків, які відвідували їх семінари

21. Адель Фабер, Элейн Мазлиш «Братья и сестры. Как помочь вашим детям жить дружно»

Після неймовірного успіху бестселера “Як говорити, щоб діти слухали, і як слухати, щоб діти говорили” читачі з різних країн почали надсилати листи А. Фабер і Е. Мазліш з проханням написати окрему книгу про взаємини братів і сестер. Батьки двох і більше дітей писали, що втомилися від нескінченних дитячих сварок, бійок, суперництва, що вони намагаються бути справедливими, але хтось з дітей все одно відчуває себе обділеним. Завдяки цій книзі ви допоможете своїм дітям: навчитися виражати негативні почуття, не завдаючи болю оточуючим; припинити ворогувати між собою і самостійно приходити до компромісу; бути самими собою, не порівнюючи себе з братами і сестрами.

22. Адель Фабер, Элейн Мазлиш «Как говорить с детьми, чтобы они учились»

Унікальні стратегії спілкування, прості і доступні діалоги і прекрасні комікси допоможуть батькам і вчителям зрозуміти як привчити дітей до зосередженості, самодисципліни і зробити з них відмінників в навчанні і в житті. Завдяки цій книзі ви дізнаєтеся, як: розвинути увагу та інтерес до навчання, досягти взаєморозуміння, не вдаючись до покарань і погроз, допомогти дитині налагодити відносини з однокласниками та вчителями, привчити до дисципліни і відповідальності, мотивувати дитину на успіх і прищепити їй лідерські якості

23. Адель Фабер, Элейн Мазлиш
«Как говорить, чтобы подростки слушали, и как слушать, чтобы подростки говорили»

В своїй новій книзі автори показали, як, використовуючи свою знамениту методику спілкування, знайти контакт з дітьми перехідного віку, побудувати з ними довірчі відносини, говорити на такі складні теми, як секс, наркотики і зовнішній вигляд, допомогти їм стати незалежними, брати відповідальність за свої вчинки і приймати зважені, розумні рішення.

 

 

24. Фуллер Эндрю «О воспитании детей, которые плюются едой»

Якщо ваша дитина вольова, вперта, зухвала, якщо вона завжди знаходиться в опозиції до вас і до всього дорослого світу, якщо вона вважає, що завжди права, якщо вона волелюбна і, що найголовніше – розумна і талановита, значить, ця книга – для вас. Відомий практикуючий психолог, сімейний консультант, Ендрю Фуллер свою роботу присвятив тим дітям, яких прийнято називати складними. Далеко не кожен батько готовий зізнатися навіть самому собі в тому, що його дитина, яка не піддається класичному батьківському дресируванню із серії «не роби те, що погано, а роби тільки те, що добре», підпадає під категорію “важких”. Але той, хто це зробив, просто зобов’язаний скористатися порадами Ендрю Фуллера, щоб вирішити всі свої проблеми. І найголовніше, пам’ятайте, що, на тверде переконання автора, саме з таких дітей виростають люди, здатні змінити світ, бо саме в них затаїлися якості справжнього лідера.

25. Хоментаускас Г.Т. «Семья глазами ребенка»

У книзі популярно розповідається про психологічні механізми життя сім’ї. Сімейні взаємини розглядаються через призму сприйняття навколишнього світу дитиною. Автор показує, що поведінка дитини та її особистісні характеристики визначаються не тільки реальними умовами сімейного життя, але і їх сприйняттям та ступенем внутрішньої активності дитини.

26. Дон, Джоан Элиум “Воспитание сына”

Як виростити справжнього чоловіка – чесного і стійкого, відважного і ніжного? Чим виховання хлопчика відрізняється від виховання дівчинки? Чому вже в материнській утробі син поводиться зовсім не так, як дочка? Чому, такий ласкавий в ранньому дитинстві, він стає грубим в отроцтві? Як захистити його від поганого впливу, наркоманії та алкоголізму? Що зробити, щоб він був щасливий у своєму майбутньому сімейному житті?

Відповіді на ці та інші запитання ви знайдете в книзі. Вона допоможе вам зрозуміти мотиви поведінки малюка, уникнути конфліктів з підлітком, зберегти добрі стосунки з дорослим сином.

 

27. Дон, Джоан Элиум “Воспитание дочери”
У вас росте дочка. Як хочеться, щоб вона була щаслива. Але що для цього потрібно зробити? Як виростити не “козака у спідниці», а жінку – чуйну, ніжну, вірну? Як вберегти від підступних спокус світу? Що можна зробити вже зараз, щоб в майбутньому заміжжя і материнство принесли їй радість, а не гірке розчарування?
Ця книга стане вірним провідником у пошуку відповідей на ці та інші запитання. Вона допоможе зрозуміти, чим виховання дівчинки відрізняється від виховання хлопчика; яку роль відіграє в житті дівчинки батько; чому настає період, коли дівчинка починає раптом конфліктувати з усіма навколо і що потрібно зробити, щоб допомогти їй без душевних втрат вибратися з цієї пастки.

Батькам буває дуже важко правильно і грамотно відповідати на такі відверті запитання дітей як “Звідки беруться діти?”, “Що таке секс?” і подібні. Тим більше, буває важко не зніяковіти, не почервоніти і залишатися спокійним під час такої розмови.  Пропонуємо огляд україномовних книг, які допоможуть вам, батькам, у статевому вихованні ваших дітлахів.

На жаль, всі запропоновані книги іноземних авторів, тому, можливо, не враховують деякі аспекти ментальності, моралі, цінностей. Якщо ви знаєте українських авторів, котрі писали на дану тему, поділіться! Будемо вдячні!

Наголошуємо на тому, що ПЕРШ НІЖ ПРОПОНУВАТИ КНИГУ ДИТИНІ, ОЗНАЙОМТЕСЬ З НЕЮ САМІ!

Для дошкільнят та молодших школярів

«Відверта розмова про «це» – Країна  мрій, 2009р

Дана книга дуже обширно (на 210!!! сторінках), детально дає відповіді на велику кількість запитань. Книга про двох діток Сергійка та Марійку, які отримали від батьків у подарунок книжку про сексуальне виховання. Братик і сестричка задають безліч запитань про появу немовляти на світ, про стосунки між чоловіком та жінкою, та багато інших. На сторінках подарованої книги вони знаходять відповіді на всі запитання, які їх цікавлять. Книга складається із розділів: Тіло та відчуття людини; Ми й однакові, і різні; Статева зрілість; Стосунки між людьми; Народження дитини; Про що не можна мовчати.

В даній книзі про все розповідається дуже детально і відверто. Батькам може не сподобатись наявність в ній розповідей про одностатеву любов. Тому перш ніж запропонувати цю книгу своїм дітям, перегляньте її самі і переконайтесь, що вона відповідає вашим моральним і етичним поглядам та цінностям.

Пітер Мейл «Звідки я знайшовся» – Відродження, 1993р.

Цю тоненьку книжечку не так легко знайти в продажу. Можливо лише замовити безпосередньо у видавництва (vidrodzhenia.org.ua). Цю книгу шанують батьки і вчителі. В ній просто, прямо, але делікатно розповідається про інтимні подробиці життя тата і мами, про появу на світ дитинки. А головне, акцентується увага на любов тата і мами. Милі, яскраві ілюстрації сподобаються дітям. Книжка в стислій формі, але досить повно відкриває світ інтимного життя.

Для підлітків

Бадирова З.А. «Уроки сексології. Дитяча енциклопедія» – Школа, 2006р.

Буде корисною дітям від 9 до 12 років. В «Уроках сексології» юні читачі знайдуть відповіді на багато запитань, які їх хвилюють. Велика увага приділена психологічним проблемам підлітків і дорослих: дорослішанню, коханню, ревнощам, стосункам з батьками. Прочитавши книжку, читачі зможуть уникнути багатьох небезпек і непоправних помилок.
Пйотр Павлюкевич «Спокійно про ЦЕ» – Свічадо, 2010р.

«Може видаватися, що коли йдеться про справи, пов’язані зі сексом, то сьогодні вже всі про все знають. Але зацікавлення цією темою не меншає і не поменшає аж до кінця світу», – говориться в анотації. «Людині притаманна величезна сила, яка спрямовує її до передавання життя. Про справи, пов’язані зі статтю, потрібно говорити. Залишається лише питання: як? У своїй книжці о. Пйотр Павлюкевич, котрий має великий досвід душпастирської праці з дітьми, підлітками та подружжями, делікатно, відверто й глибоко розкриває християнське бачення людської статевости».

Книга, хоч і написана священиком, не нав’язує єдиних рішень, а просто дає поживу для роздумів. В ній знайдете багато повчальних історій. Наприклад, про те чому потрібно одружуватись, що таке справжня любов, чому любов починається із числа три. А також в книзі дається відповідь на головне запитання “Чому варто зберігати цноту до шлюбу?”. Але тут теж автор не відповідає прямо. Він просто пропонує досить яскраву історію із життя.

С.В.Суханов та Є.Г.Орлова «Сексуальна енциклопедія для підлітків» – Основа, 2008р.

Енциклопедія має яскраві сучасні ілюстрації. У ній вичерпно розкрито багато тем, які необхідно знати підліткам, зокрема статеве дозрівання, гігієна, фізіологія, кохання, зачаття і народження дитини, венеричні захворювання, аборти та здоров’я. Хлопці можуть дізнатися про менструацію у жінок, а дівчата натомість про підліткові проблеми хлопців. У книзі зазначається, що готовність до статевого життя наступає у 18 років. Наприкінці енциклопедії можна знайти моторошне фото ембріона – жертви перерваної вагітності.

«До 16 і старшим. Популярна сексологія для підлітків» – Пегас, 2009р.

Окрім запитань про статеве дозрівання, секс, народження дитини, тут можна знайти інформацію про корисну дієту та фізичні вправи, а також тут описані такі проблеми підлітків, як наркоманія, алкоголізм та сексуальні аномалії.

Книги про «це» для батьків

як і коли розповідати про сексСтен і Бренна Джонси «Як і коли розповідати своїм дітям про секс» – Нова Надія, 2008р.

Автори пропонують допомогу у встановленні біблійного погляду на сексуальність і пояснюють, чому це стало таким важливим у нашому “ціннісно-нейтральному” суспільстві. Опираючись на біблійну основу, автори розповідають, як говорити з дітьми на сексуальні питання, коли і що їм варто розповідати. Ви знайдете важливу та корисну інформацію про питання, з якими стикаються ваші діти з дитинства і до юності. З надзвичайною відвертістю і практичними порадами вони обговорюють найважливіші аспекти:
– формування християнського розуміння сексу і сексуальності;
– як справитися з сексуальною цікавістю і сексуальними іграми;
– як і коли пояснювати поняття статевого акту;
– що робити, коли ви надто пізно почали розповідати своїм дітям про секс та ін.
звідки беруться дітиКароль Мейснер «Звідки беруться діти. Як розмовляти з дітьми про передавання життя» – Свічадо, 2005р.

Книгу адресовано батькам, які не знають, як відповідати своїм 3-5-річним дітлахам на делікатні запитання. Автор книги психолог, душпастир і психіатр.

 

 

 

ні